books: | Мікстура хорошої прози від ”Аптекаря” Юрія Винничука

аптекар_кори

  1. Почнімо із того, що як же приємно писати огляд на свіжу українську художню книженцію, за яку не соромно.
  1. Дія роману розгортається у 1646-1648 роках у Львові перед сами штурмом міста козаками Хмельницького. Вже цікаво. Винничук із умінням, смачно, а може й трошки огидно (особливо про запахи) описує Львів тих часів. Це вам не туристична столиця України, а справжнісінький середньовічний порт. Так-так, із судноплавною Полтвою. Тут усі мрії та фантазії львів’ян матеріалізувались. І взагалі роман можна зі сміливістю назвати подарунком усім шанувальникам міста, а їх ох як багато.
  2. У Львові Винничука – живуть та чаклують відьми й чорти, опришки грабують людей вночі, священники благословляють на страту людей, і не завжди винних, а політична еліта так схожа на еліту сучасну.

Запахи Львова не відрізнялись від інших міст, тисячі гнилих випарів витали у повітрі, піднімаючись від м’ясарень, гарбарень і фарбарень, від безлічі печей, у яких згорали дрова, солома і торф, переплітались вони із запахами сірки і смоли, з зогнилою городиною у підвалах Ринку, роблячи повітря важким і навіть видимим.

3. Що ж навіть одна із ліній сюжету нагадує не так давнішню страшну історію у Врадіївці. На жаль, чи на щастя у реальності не знайшлось таких героїв, як у Аптекарі.

4. Роман в першу чергу цікавий своїми героями. Вони реалістичні та живі. Реалістичний, наскільки це не парадоксально б звучало, кат Каспер із важкою долею та ніжною душею. Реалістична відьма, така схожа на тих, про які ще Гоголь писав. Реалістичний аптекар та хірург Лукаш Гулевич, що здобув освіту у Європі і повернувся випадково до Львова. Створіння із кореня мандрагори – ідеальна жінка Амалія, відьмочка Рута, жінка-воїн Юліанна, яка повернулась із війни і не може жити вже мирним життям, і навіть голем. Тепер уявість собі, яка потрібна майстерність, щоб усіх їх зобразити реалістичними. Саме ці герої закохують у себе і не хочуть відпускати. Серед вигаданих героїв бродять історичні особистості (наприклад політик Юрій Немирич, автор трактату як побороти Московію).

Винничук грається із нашою уявою, переконуючи, що саме таким Львів і був у Середньовіччя. І йому хочеться вірити, не дивлячись ні нащо. Цілком вдалою до “Аптекаря” на одному із сайті підібрали ілюстрації із Брейгеля. Ці картини кишать людьми, от так і місто кишить героями та життям у “Аптекарі”.

5. Це і роман про життя в тілі іншого. У книзі пересікаються аж три герої,якщо не більше, які тим чи іншим чином змушені жити не своєю долею. Як вони страждають, а потім перероджуються, і розуміють свої помилки, усе там є.

map24_0_0

6. Роман наче вдало зміксований пиріг має добре замішану основу – сюжет (який не має сенсу переповідати, бо на ньому усе тримається, який же пиріг без основи), і смачну начинку – із цікавими героями, описами Львова, відьомськими рецептами, ліками із трупів із такою правдоподібністю виписаними, що аж починаєш задумуватись, звідки Винничук усе це довідався, і що в нього за потусторонні друзі,  та декількома оповідачами.

vyn
Юрій Винничук

7. Жанрів тут теж намішано – і містика є, і мелодрама, й історичні містифікації, і психологічна драма персонажів, які змушені жити не своїм життям, і врешті такий коханий багатьма жанр детектив. Все, що забажаєте, одним словом.

8. І тому, найголовніше, що є в цьому романі це його перспектива на продовження. От давно ви читали щось українське та настільки захопливе, що чекали на продовження? Отожбо. Можливо, це наш Гаррі Поттер, але крутіше, і не для дітей. Винничук обіцяє, що напише продовження, як попросять. А ми просити будемо.)

Свіже інтерв’ю із Винничуком про Аптекаря і не тільки.

Уривки із книги “Аптекар” –  розділ 18. Під прапором корсарів.

Advertisements

One Comment Add yours

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s